Masaże stosowane w rehabilitacji.

Masaże stosowane w rehabilitacji.
www.1loelblag.pl

Rehabilitacja ma pomóc pacjentowi wrócić do zdrowia, które jest rozumiane poprzez osiągnięcie większej lub pełnej sprawności po operacji lub wypadku. Elementem włączonym do ćwiczeń wykonywanych przy pomocy wykwalifikowanych fizjoterapeutów jest masaż. Istnieje jego wiele odmian, jednakże w przypadku rehabilitowania stosuje się przede wszystkim masaż leczniczy. Jakimi technikami jest wykonywany?

Rehabilitacyjne masaże – techniki masowania

Jak wspomniano powyżej masaż w rehabilitacji jest zaliczany do masażu leczniczego.

Wspomaga on pacjenta w drodze do zdrowia łagodząc objawy schorzeń. Specjaliści wyróżniają następujące techniki masażu w rehabilitacji:

  • Wałkowanie – polega na przesuwaniu obu dłoni masażysty po ciele pacjenta. Odbywa się ono w górę i w dół. Jest przeprowadzane poprzez poprzeczne ruchy, co prowadzi do pobudzenia tkanek osoby masowanej.
  • Ugniatanie – jest to technika prowadząca do odkształcania tkanki łącznej w sposób sprężysty. Masażysta za pomocą dłoni ugniata skórę pacjenta, dzięki temu pobudza jego tkanki. Prowadzi to do pobudzenia mięśni i nerwów. Znacznie szybciej następuje proces regeneracji włókien mięśniowych, które zostały uszkodzone.

    Ugniatanie może być wykonywane energicznymi ruchami zarówno poziomo jak i pionowo.

  • Rozcieranie i głaskanie – te dwie techniki są związane z wpływem na tkankę łączną i naskórek. Ich zastosowanie skutkuje odkształceniami.
  • Oklepywanie – to technika jaka może sprawić odrobinę bólu, ale doprowdzi to do pobudzenia krażenia i przemiany materii, a także skutkuje napięciem mięśni.

    Trzeba podkreślić, że jest to sposób masowania, który nie może być wykonywany na każdym podopiecznym.

Masażyści w swojej praktyce wykonują również wstrząsanie i wyciskanie. Te sposoby masowania ciała również prowadzą do pobudzenia tkanek i szybszego powrotu do zdrowia.