Niebezpieczne pamięci USB
Przenośne pamięci USB bardzo ułatwiają przekazywanie danych o wielkich rozmiarach pomiędzy użytkownikami różnych komputerów. Pendrive o wielkości kilku centymetrów może pomieścić nawet kilkadziesiąt GB danych, dlatego jest tak często wykorzystywany w życiu codziennym.
Jednak samo USB może stać się także nośnikiem wirusów i szkodliwych oprogramowań. Hakerzy obecnie na tyle często w swoich atakach wykorzystują przenośne pamięci USB, że powstała nowa nazwa dla takich działań – BadUSB.
Jeżeli do zainfekowanego komputera podłączona zostanie pamięć USB, to wirus automatycznie dostaje się także do tej pamięci i dalej, czyli do kolejnego komputera, do którego zostanie ona podłączona. Nośniki USB mogą być same zainfekowane, lub mogą po prostu mieć w sobie tylko odnośnik do wirusa.
Robiąc np. zrzut muzyki czy filmów z przenośnej pamięci USB można jednocześnie dodać na dysk plik, który po zainstalowaniu uszkodzi działanie systemu.
Dlatego przy podłączaniu USB zawsze należy mieć uruchomiony program antywirusowy oraz dokładnie sprawdzać, co kopiuje się na swój dysk.
system obsługi głosowań