Objawy dyskopatii lędźwiowej
Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny, a to oznacza, że najpierw trzeba poszukać jego źródła, abyśmy w następnej kolejności mogli zająć się usuwaniem jego przyczyn. To oznacza, że dokładnie trzeba poznać z czym mamy do czynienia, bo im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa, że nasze działania będą właściwe, a co się z tym wiąże, że faktycznie uda nam się szybko wyeliminować problem i wrócić do normalnego funkcjonowania. Dlatego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo częstą przyczyną bólu w okolicach lędźwiowych kręgosłupa, może byćdyskopatia lędźwiowa. Będzie to promieniowanie w okolicy lędźwiowej, które będzie szło wzdłuż kończyn aż do kolan.
Będziemy mogli je zmniejszyć podczas leżenia, jednak będzie się zwiększało podczas chodzenia.
Jak je rozpoznać?
Jeżeli chcemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób rozpoznamy, że dokucza nam dyskopatia lędźwiowa, to musimy wiedzieć na co powinniśmy zwracać uwagę. Jakie są jej objawy i co powinno nas zaniepokoić, tak abyśmy mieli pewność, że po pomoc udamy się do tego lekarza, który będzie miał największą szansę, aby nam pomóc. Przede wszystkim naszą uwagę powinny zwrócić tępe bóle kręgosłupa lędźwiowego, które promieniują w stronę kolan, jak również fakt że ból ten zmniejsza się podczas leżenia, a wyraźnie wzmaga się podczas chodzenia.
Nasz niepokój powinien zwrócić również fakt, że dochodzi do drętwienia i zaburzeń czucia w kończynach, jak i uczucie niedowładu pewnych grup mięśni. Powinniśmy tutaj również zwrócić uwagę czy nie dochodzi czasami do skrzywienia kręgosłupa, czy to w stronę chorej części ciała, czy w przeciwną. No i naszą uwagę powinno zwrócić także wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.
Jak możemy ją spowodować?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do powstania dyskopatii lędźwiowej możemy się sami przyczynić poprzez nieodpowiednie zachowanie.
Może ona być wynikiem urazu, albo efektem niewłaściwego podnoszenia ciężkich rzeczy, które zamiast odbywać się z pozycji kucającej, ma miejsce na wyprostowanych nogach i wygiętym kręgosłupie. Do powstania tej wady możemy się przyczynić również wtedy, kiedy spędzamy długie godziny podczas prowadzenia samochodu czy siedzenia przy biurku. Przy lekkim stanie możemy wypróbować przyjmowanie leków przeciwzapalnych i kilkudniowe leżenie. Przy gorszych stanach konieczna może się okazać operacja.
Nie możemy ignorować problemów związanych z dyskopatią lędźwiową. Im prędzej podejmiemy odpowiednie metody leczenia i im więcej będziemy myśleć o jej zapobieganiu, tym w lepszym stanie będzie nasz kręgosłup.
www.dalmond.pl