Obrazowanie cyfrowe w medycynie
Lekarze muszą wiedzieć jak najwięcej o organizmie pacjenta, aby móc postawić diagnozę, zaproponować leczenie, ale też śledzić postępy terapii. Kiedyś ich możliwości było poważnie ograniczone i kończyły się na wywiadzie i podstawowych badaniach.
Pierwszym istotnym przełomem był wynalazek promieni Rentgena, które następnie wykorzystano do statycznego obrazowania zmian w ciele pacjentów, zwłaszcza w układzie kostnym. Z czasem techniki rozwijały się, a informatyzacja medycyny pozwala dziś obrazować cyfrowo na znacznie większą skalę.
Sama aparatura USG daje bardzo wiele możliwości, zwłaszcza że jest stale udoskonalana. Badania płodu można dziś wykonywać metodą 3D, dzięki czemu można uzyskać trójwymiarowy obraz dziecka w różnych fazach rozwoju.
Taka cyfrowa rekonstrukcja jest możliwa dzięki specjalnym programom, których algorytmy przetwarzają dane, aby uzyskać obraz z w trzech wymiarach. Tak samo można odtwarzać dokładny wygląd osoby zmarłej nawet tysiące lat temu wyłącznie na podstawie analizy cyfrowej czaszki.
system zarządzania bhp