Standardy Wi-Fi. Co oznaczają?

Standardy Wi-Fi. Co oznaczają?
www.goksadowne.pl

Jeżeli kiedykolwiek przyglądałeś się bliżej swojemu routerowi albo dokładnie wybierałeś telefon czy tablet, na pewno zauważyłeś, że przy opisie standardu Wi-Fi pojawiają się różne oznaczenia. Z reguły opis zawiera cyfrę 802.11 oraz litery, takie jak a, b, g oraz n. Co znaczy taka specyfikacja? Co musisz wiedzieć na ten temat, aby wybrać właściwe urządzenie i cieszyć się najlepszą jakością połączenia? Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi: nie musisz wiedzieć nic.

Dlaczego? Ponieważ aktualnie niemal wszystkie routery – nawet te rozdawane za darmo przez operatorów – obsługują równocześnie wymienione standardy sieci Wi-Fi. Każda litera oznacza inny standard, jednak zarówno urządzenia nadawcze, jak i odbiorcze są aktualnie dostosowane do współpracy na wszystkich pasmach (standardy różnią się m.in. częstotliwością sygnału).

Problemem nie jest również przepustowość łącza. Najnowszy standard pozwala na przesyłanie danych z prędkością maksymalną 300 Mb/s. Wprawdzie niektórzy operatorzy powoli zbliżają się do tej granicy, ale tak szybki Internet w domu jest póki co rzadkością. A co będzie za parę lat, gdy 300 Mb/s stanie się normą? Wówczas routery będą miały również oznaczenie ac.

To jeszcze nowszy standard, wprowadzony dopiero w 2012 roku. W tym wypadku maksymalna prędkość przesyłania danych wynosi aż 1 Gb/s. Obecnie nawet trudno byłoby znaleźć praktyczne zastosowanie dla tak szybkiego połączenia w rękach prywatnego użytkownika. Z Internetu, którego prędkość mierzona jest w gigabitach korzystają natomiast niektóre firmy i instytucje wojskowe.

podpis elektroniczny
system zarządzania bhp